Archives

                                                                              MATHEMATICS WEEK CELEBRATION

                                                                                  AUCTION NOTICE

                                                                                 Regional Social Science Exhibition cum National      Integration Camp on 30th and 31st Oct 2014 in Vidyalaya Premises.

                                                    Hon'ble Prime Mininster's Interaction with Children on 5th sep 2014 - LINK

Provisionally selected List for Admission to Class -1 - LIST 6

INVESTITURE CEREMONY ON 7 AUG 14

Provisionally selected List for Admission to Class -1 - LIST 5

 
Provisionally selected List for Admission to Class 1 - LIST 3

The new academic year commences from 1 April 2014. 
KV AFS Fraternity wishes all students an eventful and successful academic year.

Provisionally selected List for Admission to Class 1 - LIST 2

Provisionally selected List for Admission to Class I

Interview for contractual teachers Postponed

In the view of the schedule for Lok Sabha polls and the enforcement of Model Code of Conduct on account.

 CCA – REPORT

Co-curricular activities for the Academic Session 2012-13 began on an optimistic note with a detailed

plan of action chalked  out in the month of April 2012.

After designating the house masters and associates in the second week of April, the classes were

grouped into 4 different houses namely Brahmaputra, Cauvery, Ganga, and Sindhu through lot system.

 As per instructions from KVS each House was given a specific colour. Members of the house were given

full liberty to choose their Captains and Vice-Captains. An exciting election for the members of the

Students’ council was conducted . On 30th July Investiture Ceremony took place in a simple but grand

manner.

 Every Saturday I period is ear-marked for CCA competition.All planned activities for 2 levels namely Juniors comprising of classes 6th,7th and 8th, Seniors with classes 9th, 10th, 11th and 12th were   conducted in a systematic way. Children were motivated, guided to participate with true competitive spirit. Their nascent talents were tapped at the right moment to instill confidence.

 

The efforts put in had a smooth sail  and we move on  with an earnest hope to achieve greater heights in the ensuing years.

 

                                                                                                                             C. KALAIMATHY

                                                                                                                                          CCA  In charge.

 

CCA COMMITTEE  FOR THE SESSION  (PRIMARY)

CCA Co-ordinator: Mrs. Chitradevi Warrier

 

BRAHMAPUTRA

(ALL ‘A’ Sections)

SINDHU

(All ‘B’ Sections)

CAUVERY

(All ‘C’ Sections)

GANGA

(All ‘D’ Sections)

Mrs. Chandrika M. Singh

HOUSE MASTER

Mrs. Shanaz Jabeen

HOUSE MASTER

Mr. J.S. Rathore

HOUSE MASTER

Mrs. B.A. Pushpa

HOUSE MASTER

Mrs. Pachana C

Mrs. Jhansi Rani

Ms. Leela Rani

Mr. Vijay Kumar

Ms. Jyoti Kumari. N.

Mr. K.R. Ramesh

Mrs. Meenakshi S.

Mrs. Sushmitha Ravi

PRT VACANCY-4

Mr. P. V. Ramana

Mrs. Sreelatha K.

PRT VACANCY-1

 

Ms. Vaishali K.J.

Mrs. Rajalaxmi Mishra

Ms. Deenu Bharati

 

List of house masters and associate house master (SECONDARY) CORDINATOR:- Mrs. S. Suja, Mrs. Leena Madan & PS Madhusudhan

 
Name of the House/HM CAUVERY SINDHU GANGA BRAHMAPUTRA
House Master Nirmala Dasar Mrs. Subha V Mrs. Lila Thomas Mr. Selvamani
Asst. House Mast. Mrs. Shwets Mrs. Ramalakshmi Mrs Gita Ramesh Mrs. Vidya Kumari
Member1 Mr. Jagdev Mr. MM P Singh Mr. Y Ashok Mr. A.G Rajan
Member2 Mr. Mohan Raj Mrs. Shikha Solan Mr. Manoharan Mr. Agimon
Member3 Mrs. Manjula S Raj Mr. Madhusoodan Mrs. Geetanjali Mr. R.K Pillai
Member4 Mr. Manohar Rao Mrs. Sucheta M Mr. Agnihothri Mr. Nandlal Prasad
Member5 Mr. K.N Singh PGT BIO Mr. P.C Mourya Mr. Goverdhan Satish K.V
Member6 PGT CHEM   Mr. S.A.P Rao TGT Hindi

 

RESULTS

CO-CURRICULAR ACTIVITIES - SECONDARY

SNO

Event

Name ( Master/ Kumari)

Class

Cluster/Regional/ National

Position

1

Debate ( English) Social Science Exhibition

P.Eshwar

X B

CLUSTER

III

2

Debate ( Hindi) Social Science Exhibition

Abhilash

XI A

CLUSTER

III

3

English Declamation

Haritha Hari Prassad

Monica Bhui

XII A

XII A

CLUSTER

CLUSTER

I

II

4

Quiz ( Social Science Exhibition )

Aditya Rastogi

Abhilash

Alex Biswas

Adarsh H

XII A

XI A

XI A

XI B

CLUSTER

CLUSTER

CLUSTER

CLUSTER

I

I

I

I

5

Quiz ( Social Science Exhibition )

Aditya Rastogi

Abhilash

Alex Biswas

Adarsh H

XII A

XI A

XI A

XI B

REGIONAL

REGIONAL

REGIONAL

REGIONAL

II

II

II

II

6

National Children Science Congress

M Meghana Reddy

VIII B

REGIONAL

SELECTED

7

IYC 2011 – Debate Competition

Haritha Hari Prassad

XII B

CLUSTER

I

8

IYC 2011 – Quiz Competition

Aditya Rastogi

XII A

CLUSTER

I

9

IYC 2011 – Quiz Competition

Abhishek Kumar

Alex B

Adarsh H

XI A

XI A

XI A

REGIONAL

II

 

OTHER THAN KVS EVENTS  – SECONDARY

SNO

Event

Name ( Master/ Kumari)

Class

Cluster/Regional/ National

Position

1

ESSAY WRITING COMPETITION

SHIVAM PANDEY

X B

IAF

II

2

ALL INDIA ESSAY WRITING COMPETITION

RAIESA TAHORA

SHRONIKA

X A

XI A

IAF

 

3

INTER SCHOOL AFWWA DECLAMATION (ENG)

GARIMA

TANVI VATS

XII A

IX A

IAF

I

II

4

INTER SCHOOL AFWWA DECLAMATION (HIN)

VIBHAV KUMAR SAHA

SHRESHTI

X C

X B

IAF

I

II

5

COMMAND LEVEL DECLAMATION (ENG)

GARIMA

VIBHAV KUMAR SAHA

XII A

X C

IAF

II

I

CO-CURRICULAR ACTIVITIES 2009-2010 
The school has planned different activities for the students of the Vidyalaya at different level to bring out the all round development of the children. The activities are many and spread out throughout the year. To name some: Declamation, Story writing, group dance, group song and also individual competitions and display board arrangements.
CCA COORDINATOR: Miss. Leela Rao(PRIMARY)

 

Class House House Master Associate House Master
III A, IV A, V A GANGA Mrs. Chitra Warrer Mrs. BA Pushpa
CV Giri
III B, IV B, V B BRAHMAPUTRA Ms Amrita Mrs Suchita M
Mrs SP Ajita
III C, IV C, V C CAUVERY Mr. Mallikarjuna Mr.PV Ramana
Ms Vaishali
III D, IV D, V D SINDHU Mrs. Rajyalakshmi Mr. Jayaram Rathor
Ms Satya Tiwari


CALENDER (SECONDARY SECTION)

 
DATE NAME OF THE COMPITITION CATEGORY
27.6.09 House Meeting and selection of House Captain, Vice Captain etc. Combined
02.7.09 Investiture Ceremony Combined
04.7.09 Debate (English/Hindi) Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
18/25.7.09 Recitation (Hindi/Sanskrit)
Extempore (Hindi/English)
Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
01.8.09 Spell Bee (English) Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
22.8.09 Group Song (Hindi) Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
29.8.09 General Quiz Combined
19.9.09 Advertisement Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
24/31.10.09 Dumb Charade Combined
07.11.09 Antkshari (Hindi poems, Dohas, Slokas) Combined
21.11.09 Drawing and Painting Competition Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
05.12.09 Mask Making/ Vegetable Carving Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)

CALENDER (PRIMARY SECTION)

DATE NAME OF THE COMPETITION CATEGORY
17.4.09 TALENT SEARCH
TALENT SEARCH
CLASS I-II
CLASS III-V
24.4.09 INVESTITURE CEREMONY
INVESTITURE CEREMONY
CLASS I-II
CLASS III-V
26.6.09 CRAYON CORNER(POSTER)
SPLASH 'O' COLOUR GREETIN CARD
CLASS I-II
CLASS III-V
3.7.09 TRAINING
TRAINING
CLASS I-II
CLASS III-V
10.7.09 VEGETABLE PRINT
VEGETABLE CARVING
CLASS I-II
CLASS III-V
17.7.09 ACTION SONG
DISCOVER INDIA (GK QUIZ)
CLASS I-II
CLASS III-V
24.7.09 CLAY MODELLING
GIRLS RANGOLI, BOYS KITE MAKING
CLASS I-II
CLASS III-V
07.8.09 COMMUNITY GROUP SONG
GROUP SONG (PATRIOTIC)
CLASS I-II
CLASS III-V
21.8.09 WHAT'S THE GOOD WORD
ENGLISH RECITATION
CLASS I-II
CLASS III-V
28.8.09 MEMORY TEST
MEMORY TEST
CLASS I-II
CLASS III-V
04.9.09 PRACTICE TIME
PRACTICE TIME
CLASS I-II
CLASS III-V
11.9.09 HINDI CALLIGRAPHY
HINDI STORY TELLING
CLASS I-II
CLASS III-V
18.9.09 RHYME TIME(HINDI)
SOLO SONG (HINDI)
CLASS I-II
CLASS III-V
9.10.09 PAPER FOLDING (ORIGAMY)
HANDICRAFT
CLASS I-II
CLASS III-V
16.10.09 SKIT (HINDI)
SKIT (HINDI)
CLASS I-II
CLASS III-V
23.10.09 ENGLISH CALLIGRAPHY
ENGLISH STORY TELLING
CLASS I-II
CLASS III-V
30.10.09 PRACTICE TIME
PRACTICE TIME
CLASS I-II
CLASS III-V
6.11.09 GROUP DANCE
GROUP DANCE
CLASS I-II
CLASS III-V
13.11.09 COLLAGE
COLLAGE
CLASS I-II
CLASS III-V
14.11.09 FANCY DRESS
FANCY DRESS
CLASS I-II
CLASS III-V
20.11.09 PICTURE TALK
MATHS QUIZ
CLASS I-II
CLASS III-V
27.11.09 ENGLISH STORY TELLING
DUMB CHARADES
CLASS I-II
CLASS III-V

 

S. No

Name of the Employee

M/F

Designation & Subject

Empl. Code No

Date of  Appt. in KVS in present post

Date of  joining in KVS in present KV

1.

Anu Thomas

F

Principal

14334

 

01.11.2012

2.

D Sulekha

F

Vice Principal

14313

15.12.2011

15.12.2011

3

Smt. Chitra Lekha Tiwari

F

PGT(Geog)

 

 

 

4.

R. Prasanna Lakshmi

F

PGT(Maths)

 

 

 

5.

Y. Ashok

M

PGT(Physics)

28984

31.01.1992

27.05.11

6

VACANT  

PGT(English)

     

7

Mr. Madan Mohan Prasad Singh

M

PGT (Physics)

 

 

 

8

Jagdev

M

PGT ( Hindi)

14278

27.11.95

27.11.95

9

A.G. Rajan

M

PGT (History)

14279

27.11.1995

18.04.2002

10

R. K. Yadav

M

PGT(Chem)

 

 

 

11

Lila Thomas

F

PGT (Maths)

39358

27.11.95

19.07.2006

12

CP SINGH

M

PGT ECO

85116

07.04.1990

01.05.2012

13

N. Geethanchali

F

PGT (Physics)

13646

28.08.2001

22.11.2006

14

Mr. Vivek Kumar

M

PGT(Chem)

 

 

 

15

JAYA P Rajappan

F

PGT BIO

43834

21.08.2006

18.05.2012

16

Nirmala C Dasar

F

PGT (Bio)

45645

01.08.2007

17.05.2010

17

Goverdhan Satish K.V.

M

PGT(Comp. Sci)

8930

05.09.2007

12.09.2011

18

Mrs Subha

F

PGT(Eng)

54803

29.07.2009

01.04.11

19

Manohar Rao

m

TGT (Hindi)

14468

15.09.1983

05.07.2010

20

K. Leena Madan

F

TGT (Sanskrit)

14308

3.9.1986

3.6.2005

21

Mrs. M.N.Madhu Mathi

F

TGT(Science)

 

 

 

22

Vidya Kumari

F

TGT(Maths)

14250

07.08.95

17.04.2010

23

Nand Lal Prasad

M

TGT (Sanskrit)

14309

13.1.94

9.9.2004

24

Manjula S. Raj

F

TGT (S.St)

14310

14.9.95

10.4.2003

25

Gita Ramesh

F

TGT (English)

43071

11.9.95

28.5.09

26

K. N. Singh

M

TGT(S.St)

23263

11.09.1995

27.06.11

27

Sucheta Mamgain

F

TGT(Hindi)

14297

11.10.2010

11.10.2010

28

S.A. Padmanabha  Rao

M

TGT (Maths)

37750

09.03.2005

11.09.2006

29

Mr. Rajendra Rai

M

TGT(S.St)

 

 

 

30

P.C. Maurya

M

TGT (Hindi)

14305

3.10.1997

18.8.2000

31

Sushmitha Ravi

F

TGT(Maths)

15249

 

6.06.2008

32

Mrs Anusuya Srinivasan

F

HM

13790

20.09.2010

20.09.2010

33

Indrani Padmanabhan

F

PRT

 

 

 

34

A.P. Yadav

M

PRT

14283

3.9.1987

16.4.03

35

Rajalakshmi M

F

PRT

29441

21.9.87

2.06.08

36

B.A. Pushpa

F

PRT

14284

6.1.94

1.12.1999

37

K. Sreelatha

F

PRT

14289

17.11.95

10.4.03

38

Jairam Rathore

M

PRT

15076

11.11.97

01.06.2007

39

Meenakshi S.

F

PRT

15146

05.11.97

3.06.2008

40

Rachana Choudhary

F

PRT

31652

05.08.2003

16.10.2010

41

Jyoti Kumari

F

PRT

New

29.01.2009

15.11.2010

42

Ms Vaishali Jadhav

F

PRT

56112

02.2.09

2.02.2009

43

Mr. Baldev Singh

M

PRT

 

 

 

44

Ms Shravani Singh

F

Music Teacher

New

22.01.2011

22.01.2011

45

Devanand Mishra

M

Yoga Tr.

14315

4.11.81

16.11.99

46

S. Venugopal

M

Librarian

43088

22.01.1996

25.05.11

47

K. Srinivasamurthy

M

PET

 

 

14.09.2011

48

Mr. D. Shantha Kumar

M

TGT (W E)

 

 

 

49

P T Giridhar

M

Off. Asst

28876

05..6.2002

03.06.2009

50

K. B Hari Somashekar

M

UDC

13670

01.10.2005

08.09.2009

51

K. Shankar

M

LAB AT.

14266

14.12.98

14.12.98

52

P. Penchalaiah

M

LAB AT.

14267

25.8.89

25.8.89

53

D. Hari

M

LAB AT.

14265

16.12.02

16.12.02

54

S.R. Muniraju

M

GR.D

14263

3.8.1988

3.8.1988

55

A. Seetharamaiah

M

GR.D

14258

22.1.90

21.5.2003

56

Devaraja

M

GR.D

14259

8.3.90

19.8.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summer Vaccation : 5 May 2013 - 23 Jun 2013.

Old students of KVAFS Yelahanka submit your details as given in Alumini page on the eve of KVS Golden Jubilee Celebrations before 28 April 2013.

Provisionally Selected Candidates For Class I Admission-2013-14  - List 3

Provisionally Selected Candidates For Class I Admission-2013-14  - List 2

Provisionally Selected Candidates For Class I Admission-2013-14

S. No

Name of the Employee

M/F

Designation & Subject

Empl. Code No

Date of  Appt. in KVS in present post

Date of  joining in KVS in present KV

1.

Anu Thomas

F

Principal

14334   01.11.2012

2.

D Sulekha

F

Vice Principal

14313

15.12.2011

15.12.2011

3.

Y. Ashok

M

PGT(Physics)

28984

31.01.1992

27.05.11

4.

C. Kalaimathy

F

PGT(English)

6181

18.12.1993

23.05.11

5.

M. M. P. Singh

M

PGT (Physics)

41401

03.12.1994

09.06.11

6

Jagdev

M

PGT ( Hindi)

14278

27.11.95

27.11.95

7

A.G. Rajan

M

PGT (History)

14279

27.11.1995

18.04.2002

8

Lila Thomas

F

PGT (Maths)

39358

27.11.95

19.07.2006

9

Vivek

M

PGT (Chem)

14377

24.01.2000

01.05.2012

10

 

F

PGT (Geography)

20294

24.09.97

01.04.2010

11

Vacant

M

PGT(Maths)

20710

22.01.2000

21.06.2010

12

N. Geethanchali

F

PGT (Physics)

13646

28.08.2001

22.11.2006

13

Shikha Solan

F

PGT( Chem)

14274

12.9.03

21.6.05

14

Nirmala C Dasar

F

PGT (Bio)

45645

01.08.2007

17.05.2010

15

Goverdhan Satish K.V.

M

PGT(Comp. Sci)

8930

05.09.2007

12.09.2011

16

Mrs Subha

F

PGT(Eng)

54803

29.07.2009

01.04.11

1 7

Manohar Rao

m

TGT (Hindi)

14468

15.09.1983

05.07.2010

18

K. Leena Madan

F

TGT (Sanskrit)

14308

3.9.1986

3.6.2005

19

V.B. Agnihotri

M

TGT (Maths)

14307

31.7.87

18.1.2001

  20

Radhakrishna Pillai

M

TGT(Sci)

39287

10.1.1994

7.4.2010

21

Nand Lal Prasad

M

TGT (Sanskrit)

14309

13.1.94

9.9.2004

22

K. N. Singh

M

TGT(S.St)

23263

11.09.1995

27.06.11

23

 Vidya Kumari

F

TGT(Maths)

14250

07.08.95

17.04.2010

24

Gita Ramesh

F

TGT (English)

43071

11.9.95

28.5.09

25

Manjula S. Raj

F

TGT (S.St)

14310

14.9.95

10.4.2003

26

P.C. Mourya

M

TGT (Hindi)

14305

3.10.1997

18.8.2000

27

P.S. Madhusudhan

M

TGT (English)

14301

16.4.01

16.6.05

28

Rama Lakshmi

F

TGT (English)

12730

11.09.2002

15.4.2008

29

S.A. Padmanabha  Rao

M

TGT (Maths)

37750

09.03.2005

11.09.2006

30

Shweta

F

TGT (English)

56116

14.03.2005

15.4.2008

31

Sucheta Mamgain

F

TGT(Hindi)

14297

11.10.2010

11.10.2010

32

Mrs Anusuya Srinivasan

F

HM

13790

20.09.2010

20.09.2010

33

K. Vijaya Kumar

M

PRT

14039

10.09.1987

20.11.2006

34

A. Leela Raani

F

PRT

14342

4.11.1995

11.6.2007

35

A.P. Yadav

M

PRT

14283

3.9.1987

16.4.03

36

B.A. Pushpa

F

PRT

14284

6.1.94

1.12.1999

37

K. Sreelatha

F

PRT

14289

17.11.95

10.4.03

38

Shanaj Jabeen

F

PRT

15439

08.08.1985

05.07.2010

39

Meenakshi S.

F

PRT

15146

05.11.97

3.06.2008

40

Rajalakshmi M

F

PRT

29441

21.9.87

2.06.08

41

Sushmitha Ravi

F

PRT

15249

30.7.03

6.06.2008

42

Chandrika Mohan S

 F

PRT 

4768

06.01.94

06.04.2010

43

Ms Vaishali Jadhav

 F

PRT 

56112

02.2.09

 2.02.2009

44

Jairam Rathore 

 M

PRT 

15076

11.11.97

01.06.2007

45

Ms Deenu Bharti 

 F

PRT 

56114

15.9.09

15.9.2009

46

Rachana Choudhary

F

PRT

31652

05.08.2003

16.10.2010

47

Jyoti Kumari

F

PRT

New

29.01.2009

15.11.2010

48

S. Venugopal

M

Librarian

43088

22.01.1996

25.05.11

49

Devanand Mishra

M

Yoga Tr.

14315

4.11.81

16.11.99

50

K. Srinivasamurthy

M

PET

 

 

14.09.2011

51

Ms Shravani Singh

F

Music Teacher

New

22.01.2011

22.01.2011

 52

Shankarappa Navalba

M

Drawing Tr.

39175

31.1.1992

21.7.2006

 53

J.V. Manjula Devi

F

WETr

15447

13.2.85

20.11.06

 54

P. Penchalaiah

M

LAB AT.

14267

25.8.89

25.8.89

 55

 P T Giridhar

Off. Asst

28876

05..6.2002

03.06.2009

 56

 K. B Hari

 UDC

13670

01.10.2005

08.09.2009 

57

 Amit Mishra

 LDC

56115

14.9.2009

14.09.2009  

58

K. Shankar

M

LAB AT.

14266

14.12.98

14.12.98

59

D. Hari

M

LAB AT.

14265

16.12.02

16.12.02

60

S.R. Muniraju

M

GR.D

14263

3.8.1988

3.8.1988

61

A. Seetharamaiah

M

GR.D

14258

22.1.90

21.5.2003

62

Devaraja

M

GR.D

14259

8.3.90

19.8.96

63

CP SINGH M PGT ECO 85116 07.04.1990 01.05.2012
64 JAYA F PGT BIO      

 

 

 

2012

CHAIRMAN Air. Cmde B S Yadav
AOC, AFS, Yelahanka, Bangalore
Representative of Central Govt. Gp Capt. S Jacob
Admn. Officer, AFS, Yelahanka
Two Eminent Educationists Flt. Lt. M.Prem Kumar
Station Education Officer,
AFS, Yelahanka, Bangalore
Sri. N. Pranbhakaran
Principal(Rtd.), KVS
An Eminent person of the area known for out standing work in the field of culture Sri. M.V. Gopalakrishna
Vocalist, Maruthinagar, Yelahanka, Bangalore
Two parents of the children studying in the KV Sri. Venugopal,Librarian,  KV, AFS, Yelahanka
Smt. Priya Darshini, Principal, Air Force School, Yelahanka, Bangalore
An eminent Medical Doctor of the area Gp. Capt. V.S. Sachdev, Station Medical Officer, AFS, Yelahanka
A representative of SC/ST belonging to Class I service Sri. T.V. Ravi, IRS, Deputy Director, Central Excise, Bangalore
A teacher representative Sri A.G Rajan, KV AFS Yelahanka
Principal of the KV
Member-Secretary
Dr. M.K. Krishnamoorthy, Principal, KV, AFS, Yelahanka, Bangalore
email:-krishnamoorthymk@yahoo.com 
Ph:-080-28478899(Resi), 
080-28478744(Off.)
Co-opted Member Sri. Pramil Sinha, Garrison Engineer, MES, AFS, Yelahanka
Chairman, CGEWCC Sri. Pramod Kumar, Chief Commissioner of Income Tax, Bangalore


 
 

THE GALAXY OF LUMINARIES - 2011 CLASS X

Our Vidyalaya has been bestowed with the Certificate of Excellence from the KVS for the academic excellence and qualitative performance in the AISSE 2010-11. We received accolades and awards for producing 100% result with the highest Performance Index in Bangalore.

The Vidyalaya takes it as a proud privilege to congratulate the 29 students of class X who secured A 1 in all the subjects in AISSE 2010-11 and the 5 selected students who appeared in the AISSCE 2010-11 for their meritorious performance in the aforesaid examinations. The following 34 students were rewarded with Rs. 5000/- each by the KVS for their academic excellence.

Class- X  Students

•        N Srushtika

•        Athira Girish

•        B S Archana

•        Roshani Deshmukh

•        Adarsh H

•        Alex Biswas

•        Biswadeep Kumar Satpathy

•        Rahul Bhatt

•        Sachin B S

•        Kumar Shivam

•        Akanksha Mishra

•        Manisha Dutta

•        Shivani Pandey

•        Yashvir Indola

•        Aunkana Kar

•        Mimansha Kumari

•        Rizwana Parvin

•        G B Sowmya Kumari

•        Nisha Kumari

•        Abhilash Srivastava

•        Chirag Ahluwalia

•        Udit Pundir

•        Pratima Dubey

•        Samita Kumari

•        Urvashi Singh

•        Amit Kumar Sah

•        Ankit Singh

•        N Neerthi Selvan

•        Sarfaraz Ahmed

Class- XII Students

•        Nirlendu Saha

•        Akshay Kumar

•        M Jyothi

•        Manohar S K

•        Swati  Kumari

 

CO-CURRICULAR ACTIVITIES 2009-2010 
The school has planned different activities for the students of the Vidyalaya at different level to bring out the all round development of the children. The activities are many and spread out throughout the year. To name some: Declamation, Story writing, group dance, group song and also individual competitions and display board arrangements.
CCA COORDINATOR: Miss. Leela Rao(PRIMARY)
 

Class House House Master Associate House Master
III A, IV A, V A GANGA Mrs. Chitra Warrer Mrs. BA Pushpa
CV Giri
III B, IV B, V B BRAHMAPUTRA Ms Amrita Mrs Suchita M
Mrs SP Ajita
III C, IV C, V C CAUVERY Mr. Mallikarjuna Mr.PV Ramana
Ms Vaishali
III D, IV D, V D SINDHU Mrs. Rajyalakshmi Mr. Jayaram Rathor
Ms Satya Tiwari


List of house masters and associate house master (SECONDARY) CORDINATOR:- Mrs. S. Suja, Mrs. Leena Madan & PS Madhusudhan
 

Name of the House/HM SINDHU GANGA BRAHMAPUTRA
House Master Mr  Mohanraj Mr. Jagdev Dr Aruna Singh
Asst. House Mast. Mrs Vidya More Mrs Manjula Raj Mr. Nandlal P
Member1 Mrs. Lila Thomas Mr AG Rajan Mr. Manoharan
Member2 Mrs. Sushmitha IK Mrs Geethanchali Mrs.Shikha Solan
Member3 Mr. Agnihotri Mr Vishal Goswami Mr. Shiv Kumar
Member4 Mr. Nayagham Mr Padmanabha R Mr. PC Maurya
Member5 Mr. Rajendra Rai Mrs Gita Ramesh Mrs Ramalakshmi
Member6 Mrs Shweta Mr Dinesh Mr Priya G Nath


CALENDER (SECONDARY SECTION)

DATE NAME OF THE COMPITITION CATEGORY
27.6.09 House Meeting and selection of House Captain, Vice Captain etc. Combined
02.7.09 Investiture Ceremony Combined
04.7.09 Debate (English/Hindi) Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
18/25.7.09 Recitation (Hindi/Sanskrit)
Extempore (Hindi/English)
Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
01.8.09 Spell Bee (English) Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
22.8.09 Group Song (Hindi) Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
29.8.09 General Quiz Combined
19.9.09 Advertisement Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
24/31.10.09 Dumb Charade Combined
07.11.09 Antkshari (Hindi poems, Dohas, Slokas) Combined
21.11.09 Drawing and Painting Competition Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)
05.12.09 Mask Making/ Vegetable Carving Junior (VI-VIII)
Senior (IX-XII)

CALENDER (PRIMARY SECTION)

DATE NAME OF THE COMPETITION CATEGORY
17.4.09 TALENT SEARCH
TALENT SEARCH
CLASS I-II
CLASS III-V
24.4.09 INVESTITURE CEREMONY
INVESTITURE CEREMONY
CLASS I-II
CLASS III-V
26.6.09 CRAYON CORNER(POSTER)
SPLASH 'O' COLOUR GREETIN CARD
CLASS I-II
CLASS III-V
3.7.09 TRAINING
TRAINING
CLASS I-II
CLASS III-V
10.7.09 VEGETABLE PRINT
VEGETABLE CARVING
CLASS I-II
CLASS III-V
17.7.09 ACTION SONG
DISCOVER INDIA (GK QUIZ)
CLASS I-II
CLASS III-V
24.7.09 CLAY MODELLING
GIRLS RANGOLI, BOYS KITE MAKING
CLASS I-II
CLASS III-V
07.8.09 COMMUNITY GROUP SONG
GROUP SONG (PATRIOTIC)
CLASS I-II
CLASS III-V
21.8.09 WHAT'S THE GOOD WORD
ENGLISH RECITATION
CLASS I-II
CLASS III-V
28.8.09 MEMORY TEST
MEMORY TEST
CLASS I-II
CLASS III-V
04.9.09 PRACTICE TIME
PRACTICE TIME
CLASS I-II
CLASS III-V
11.9.09 HINDI CALLIGRAPHY
HINDI STORY TELLING
CLASS I-II
CLASS III-V
18.9.09 RHYME TIME(HINDI)
SOLO SONG (HINDI)
CLASS I-II
CLASS III-V
9.10.09 PAPER FOLDING (ORIGAMY)
HANDICRAFT
CLASS I-II
CLASS III-V
16.10.09 SKIT (HINDI)
SKIT (HINDI)
CLASS I-II
CLASS III-V
23.10.09 ENGLISH CALLIGRAPHY
ENGLISH STORY TELLING
CLASS I-II
CLASS III-V
30.10.09 PRACTICE TIME
PRACTICE TIME
CLASS I-II
CLASS III-V
6.11.09 GROUP DANCE
GROUP DANCE
CLASS I-II
CLASS III-V
13.11.09 COLLAGE
COLLAGE
CLASS I-II
CLASS III-V
14.11.09 FANCY DRESS
FANCY DRESS
CLASS I-II
CLASS III-V
20.11.09 PICTURE TALK
MATHS QUIZ
CLASS I-II
CLASS III-V
27.11.09 ENGLISH STORY TELLING
DUMB CHARADES
CLASS I-II
CLASS III-V
 

Chief Co-ordinator : Principal
Co-ordinator : Head Master for class I to V 
: Vice- Principal for class VI to XII
 

CLUB AND TEACHER IN - CHARGE

SNo.

Name of the club

Subject concerned

Teacher in - charge

01

Eureka

Physics

Mr. Y . Ashok

02

The Alchemists

Chemistry

Mr.Mohanraj

03

Zero to Infinity

Mathematics

Mrs. Lila Thomas

04

Eco  Pals

Biology & Gardening

Mrs. Nirmala Dasar

05

Vibgyor

Fine Arts

Mr.Shankarappa

06

The Dream Chaser

Music & Dance

Mrs.C.Kalaimathy

07

The Invisible

Sports & Yoga

Mr.D.N.Mishra

08

The Immortals

Computer

Mr.V.B.Agnihothri

09

The Third Eye

Library & Literature

Mr.Venugopal

10

The Utopians

Integrity & Values

Mr.A.G.Rajan

11

The Thunderbolts

 

Dr.M.K.Krishnamoorthy


 

1. ACADEMIC COUNCIL & COMMITTEE Conveners of all faculties
Mrs. Girija
Mr. Jagdev
Mrs. Laila Thomas
Mrs Sushmita
Mrs Leena Madan
  • Convening of the subject committee meetings, monitoring, implementation and execution of syllabus coverage in coordination with all sections of classes
  • Preparation of comprehensive list of projects for each class.
  • Discussing the policy matters, improvement of academics, planning & execution.
2. ACADEMIC COORDINATOR Mrs Sushmitha (I/c)
Mr. Shiv Kumar
Mrs. Vidya More
  • Conducting Bridge Course
  • Distribution of Split up syllabus, NCERT text books
  • Collecting study materials etc. List of slow learners and bright students from class teacher.
  • Remedial classes, Special Class Time Table for slow and bright students.
3 TIME TABLE Mrs. Laila Thomas (I/c)
Mrs. Manjula Raj
Mr. Shankarappa
  • Preparation of Time Table as per KVS Norms (Class wise, Teacher wise, Day wise)
  • Daily arrangement for teachers on Leave.
  • In charge of certifying expenditure on engagement of part time teachers on contract basis.
4 ADMISSION COMMITTEE Mrs. Girija (I/c)
Mr. PC Maurya
Mrs. B Pushpa
  • Scrutiny of registration forms, preparing selection list, conducting tests.
  • Recording and sending of enrollment position w.r.f. KV AFS to Regional Office every month class wise and Category wise.
5 EXAMINATION(Internal)                  (External) (a) CBSE               (b) CBSE Result Analysis & CET    (c) Competitive Exams(AIEEE/RRB etc) PGT ECO  (I/c)
Mr. A.G. Rajan 
Mr. Agnihotri
Mrs. Vidya More
Mr. Padmanabha Rao 
Mr. A.G. Rajan (I/c)
Mrs.Geethanchali  (I/c)
Mr. Devanand Mishra
Mr. Agnihotri P.Balasubrmaniam(I/c)
Mr. MishraMr. Mourya
  • Conducting U.T, C.T, S.E. Exam, Supplementary exam as per KVS norms.
  • Maintenance of records.
  • Preparation of result analysis for class VI to IX & XI as per the KVS direction.
  • Correspondence with CBSE
  • Checking of nominal rolls.
  • Registration for class IX and CBSE related matters.
  • Conduction of CBSE Exams
  • Preparation of CBSE result analysis for class X and XII. Class wise /Teacher wise collection of CET forms
  • Distribution & the duly filled in from all respect
  • Conducting of competitive exams as per need and necessity.
6 CCA(a)    Internal (Vidyalaya)           External (Cluster)                   (b)   External Competitions   Mrs. Suja(I/c)
Mrs. Leena Madan
Mr. Nandalal Prasad(I/c)
Mr. Mourya 
Mr. Madhusoodhan (I/c) English (TGT)
Mrs. Manjula Devi
  • Division of Houses &  House activities
  • Selection of Captains and investiture ceremony
  • Calendar of CCA for the ensuing academic year.
  • In accordance with cluster programme & activities to be carried out at cluster level
  • Paticipation & performance of students with competence.
  • Preparing and participating students in the external competition as per the need and necessity.
7 ASSEMBLY PROGRAMME Mr. Jagdev (I/c)
Mr. Rajendra Rai
  • Ensure the presentation of quality morning assembly
  • Presenting and conducting assembly programme timely
  • Maintenance of record of moring assembly
8 DISPLAY BOARD Mr. Shankarappa (I/c) (Sindhu)
Mrs. Manjula Devi (Ganga)
Mrs. Malini Francis
(Brahamaputra)
  • Maintenance of House wise display boardd
9 COMPUTER Goverdhan Satish K.V  (I/c)
Computer Teachers
  • Maintenance & development of  computers
  • Receiving e-mail communication from cluster coordinator & Regional & HQ and sending reply
  • Updating Vidyalaya Website
  • Monitoring & recording of Think.com programme.
10 RIGHT TO INFORMATION Mrs. Laila Thomas(I/c)
Mr. Vijay Kumar
  • All relevant & related information pertaining to admission & appointment of part time/ contractual teachers etc.
11 CELEBRATIONS Mrs Ramalakshmi(I/c)
Mr.Agnihotri 
Mr. Nandlal
  • Planning the program for National celebrations, religious function & Annual day
12 DISCIPLINE Mr. Balasubramanian(I/c)
Mr. Jagdev
Mr. Goverdhan Satish K.V 
Mrs. Girija
Mrs Laila Thomas
Mr. Malini Francis
Mrs. Vidya
More All Class Teachers
BOYS
GIRLS
  • Monitoring of overall discipline of the school with the help of class 11 students as core group and House prefects
  • Maintaining discipline at the time of morning assembly , special programmes, functions, celebration etc. with the help of all class teachers.  
13 HOUSE KEEPING/ WATCH & WARD Mr. Mohan Raj
Mr. Rajendra Rai 
Mrs. Manjula Devi 
Mrs Malini Francis
  • Monitoring House Keeping cleaning & Supervision & control
14 VIDYALAYA MAINTENANCE and REPAIR  & QUARTER ALLOTM-ENT Mrs. Manjula Devi(I/c)
Mr Devanand Mishra 
Mr. Shankarappa 
Mr. Balasubramanian
PGT ECO
Mr. Rajendra Rai
  • Allotment of quarters as per KVS rules
  • Repair & maintenance of school building, toilets, class rooms, furnitures & Fixtures etc.
  • Utilization of funds allocated towards maintenance of quarter by KVS
15 LOB BOOK MAINTENANCE Mr. Madhusoodhan
  • Date/ Day wise record of important events that takes place in the Vidyalaya & send monthly report to KV RO
16 GARDENING/ AQUARIANS / GREEN SCHOOL PROJECT Mrs. Suja (I/c)
Mrs. Manjula Raj
Mrs. Manjula Devi
  • Maintenance & monitoring of garden & Aquarians
  • Beautification and Horticultures development of the school campus including tree plantation.
17 TEACHING AIDS Mrs. Girija (I/c)
Mrs. Manjula Raj
  • Purchase and maintenance of teaching aids
  • Issuing of teaching aids to all department as per their requirements. 
18 AUDIO-VISUAL AIDS Mr. Shiv Kumar (I/c)
Mrs Priya G Nath
  • Purchase and maintenance of Audio-Visual Aids & ensure the usage
19 EXCURSION Mr. Mohan Raj (I/c)
Mr. Balasubramanian
Mrs. Shikha Solan 
Mrs. Malini Francis
  • Planning and organizing educational tours to places of educational importance.
20 ATTENDANCECS-54 Mrs. Sushmita (I/c)
Mrs Lila Thomas
  • Checking of attendance register and fee collection CS11 / CS 54
21 GUIDANCE AND COUNSELLING Mr. Jadgev (I/c)
Mrs Suja 
Mrs Manjula Devi 
Mr. Madhusudan
  • Holding guidance and counseling programme in the school
  • Career Programme to ex
  • Displaying information related to choice of career.
22 NATIONAL ADOLESCENT EDUCATION PROGRAMME Mrs. Suja
Mrs. Ramalakshmi 
Mr. Madhusudan 
Mr. Padmanabha Rao 
Mr. Shiv Kumar
Mrs Geetha Ramesh
  • Coordination & conducting adolescent education programme in the school
  • Attending all NAEP Programme
23 FURNITURE Mr. Devanand Mishra(I/c)
Mr.P. Mr.Balasubranian 
Mr. Shakarappa
  • Purchase of furniture & Fixtures
  • Maintenance & issuing of furnitures
  • Coordinationg the repair work.
24 PHOTOGRAPHY Mr. Shankarappa(I/c)
Mr. Rajendra Rai
  • Arrangement after taking photographs
  • Display of photographs and maintaining of albums 
25 MEDICAL CHECK UP Mr. Balasubramanian
Mrs. Geetha Ramesh
  • To organize & ensure conduct of medical check up of students of Vidyalaya periodically.
26 FIRST AID Mr. Nandlal
Mrs. Vidya More
Mrs. Ramalakshmi 
Mr. Balasubramanian
Mr. Ramesh
Mrs. Manju Devi
  • Arrangement for first Ad Kit to attend to any emergency as wellas shifting the students SSG if any emergency situation arises.
27 PA SYSTEM Mrs. Manjula Devi(I/c)
Mr. Nandlal 
Mr. Hari
  • Ensure Keeping the PA system in the morning assembly on working days as well as on important occasions / programmes
28 SCHOOL BAND & DRUM Mr. Balasubramanian
Mr. Devanand Mishra 
Mr. Goverdhan Satish K.V 
Vocational Coach
  • Training the students for school bend & drum with the help of experts / coaches
  •  To give programme on important occasion.
29 SEATING ARRANGEM-ENT & VOLUNTEERS Mr Devanand Mishra(I/c)
Mr. Mourya 
Mr. Dinesh 
Mrs Shweta
  • Ensure seating arrangement & volunteers on the day of function celebration & programme etc.
30 MESS COMMITTEE & ACCOMMODATION Mr. Padamanabha Rao(I/c)
Mr Dinesh
Mrs Manjula Devi
Mrs. Gita Ramesh
  • Ensure arrangement providing accommodation & food to the students who is participating at cluster/ Regional level competition.
31 PURCHASE COMMITTEE Mrs. Geetanchali(I/c)
Mr. Shiv Kumar
Mr. Ramana
Mr. Balasuramanian 
Mr. Vijaya Kumar 
Mrs. Jhansi Rani
  • To collect the spot quotation and survey the market rate
  • To ensure the purchase as per the requirement following the KVS norms.
32 ALUMINI ASSOCIATION Mrs. Laila Thomas(I/c)
Mrs. S Girija 
Mrs Shikha Solan 
Mr. Seetharamiah
  • Formation of Alumini Association and coordination of alumini and its function.
  • Collection of data of students joining various professional college
33 HOUSE MASTERSSindhu Ganga Brahmaputra Mr. Mohan Raj
Mr. Jagdev 
Dr. Aruna Singh
  • Formation of House & function of House activities in accordance with the programme given
34 EXHIBITIONS(a)    Social Science   (b)   Science Mr. AG Rajan
PGT ECO
Mrs. Manjula Raj
Mrs. Geethanchali
Mrs. Shikha Solan
Mr. Shiv kumar
  • Coordinating & conducting exhibition at Vidyalaya, Cluster & Regional levels with the help of faculty members.
35 VIDYALAYA PLAN Mr. A.G. Rajan(I/c)
Mr. Goverdhan Satish K.V
  • Preparation of Vidyalaya  plan for the current academic year.
36 LIBRARY COMMITTEE Mrs. Malini Francis (I/c)
Mrs. Shweta 
Mr Shiv Kumar
Mr Dinesh
Mrs. Priya G Nath
Students of class XI & IX
  • Purchase of the required books , Journals, periodicals and magazine etc.
  • Ascertaining the requirements of books from various faculty in the beginning of the year
37 SCOUTS AND GUIDES    Cubs and Bul-buls   Mr. Chandran (I/c)
Mr. Ramesh
Mr. Nandlal
Mrs. Sreelatha
  • Coordinating all scouts and Guides activities at local, Regional and National Levels
  • Coordinating all Cubs and Bul-bul activities at Vidayala
38 SPORTS & GAMES Mr.Balasubramanian(I/c)
Mr. Shankarappa 
Mr. Devanand Mishra 
Mr. Ramesh
Mr. A.P. Yadav 
Mrs. Chitra
  • Coordinating sports and Games activities of the Vidyalaya, Cluster, Regional and National
39 PT Meeting Mrs. Shikha Solan (I/c)
  • To organize & send circulars for holding PT meeting periodically
  • To keep record of PT Meeting class wise and consolidated report of Vidyalaya Level
40 VIDYALAYA PATRIKA & CALENDAR Mr. Jagdev(I/c)
Mrs. Ramalakshmi
Mr. Madhusoodhan
Mrs Leena Madan
Mr. Shankarappa
Mr. Goverdhan Satish K.V
  • Publishing of Vidyalaya Patrika, Calendar, Brochure etc
41 SENIOR SCIENCE LAB(a)    Physics (b)   Chemistry (c)    Biology     JUNIOR SCIENCE LAB Mrs. Shshmita(Ic)
Mr. Mohan Raj(I/c)
Mrs. Suja(I/c)
Mr. Nayagam(I/c)
  • Purchase of Lab equipments
  • Conduct of practical as per split up syllabus
  • Maintenance of Lab
  • Display of prescribed practicals in the lab
42 MATHS LAB Mr. Agnihotri (I/c)
Mrs Priya G Nath
Mr. Padmanabha Rao
  • Purchase & maintenance of articles for Maths Lab
  • Display of the charts in the Lab
  • Coaching for of Maths Olympiad & National Talent Scheme
43 HINDI CORRESPONDENCE Mr. Jagdev (I/c)
Mrs. Vidya More
Mr. Mourya
  • To attend to correspondence (KV letters with in the time frame
44 STAFF CLUB Secretory : Mr H ChandranTreasurar:
Mr Vijay Kum.
Chronicler: sudan
  • To convene staff meeting as per the order of the principal.
  • To collect subscription and provide refreshment during staff meeting
  • To write minutes of the staff meeting and keep the records
45 N.I.E Mrs .Leena Madan (I/c)
Mr. A.G. Rajan
  • Coordinating the NIE Program.
  • Conducting competition related to it.